MÜSİAD’dan Bankaların Altın Alım Satım Uygulamalarına İlişkin Açıklama

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Kuyumculuk Sektör Kurulu Çalışma Grubu Başkanı Adil Temizerler ve Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı Mustafa Cephanecioğlu, bankalar tarafından uygulanan altın alım-satım uygulamasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Temizerler açıklamasında şu konulara dikkat çekti:

Türkiye özellikle son dönemlerde ekonomi üzerinden yapılan hukuk ve etik dışı uygulamalarla baskı altına alınmaya çalışılmaktadır. Aziz milletimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde bu yaptırımlara, 15 Temmuz ruhu ile karşılık vermiş ve baskılar karşısında dik durmasını bilmiştir.

Milletimiz, Ekonomi ve kur üzerinden yapılan manipülatif eylemlere karşı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrılarıyla yastık altındaki altınlarını bozdurarak ekonomiye kazandırmaya başlamıştır. Ancak maalesef bu durum, bankalar tarafından suiistimal edilmeye başlamış ve halkımızın bu çağrıya gösterdiği teveccüh, hak ettiği manada değer bulmamıştır.

Serbest piyasa koşullarında, kuyumcular üzerinden yapılan altın alım-satım işlemleri yatırımcılar için çok daha avantajlı olmaktadır. Tüketiciler dakikalar içinde farklı yerlerden fiyat alarak en avantajlı fiyat üzerinden alım-satım yapabilmektedir.

Buna karşılık bankaların uygulamaları kapsamında, altın alım-satımı arasındaki kur farkı piyasa değerinin çok uzağında seyretmektedir. Vatandaşlarımız, altınlarını bankalara fiziken yatırmalarına rağmen, fiziken geri almak istediklerinde düşük kurla TL üzerinden geri alabilmektedir. Bankalar fiziken vermek zorunda kaldığında ise gram başına hizmet bedeli ve komisyon ücreti gibi ek uygulamalar getirerek ekstra bedel yansıtmakta ve altınları en erken bir gün sonra teslim etmektedir. Bu durum, kur dalgalanmalarında, yatırımcının aksiyon alması için zaman kaybına, zarar yapmasına ve altınlarını değerinin çok altında geri almasına sebep olmaktadır. Her yıl milyarlarca lira kâr elde eden bankaların bu şekilde uygulamalar üzerinden yatırımcıları zor durumda bırakmaları kabul edilemez.

Bu duruma ek olarak; altının da diğer para birimlerinde olduğu gibi EFT ve Havale yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Tüketici ve firmaların transfer işlemlerini hızlı ve güvenli yapabilmesi ve altın hareketlerinin ve yatırımlarının kayıtlı hale gelmesi adına dövizde uygulandığı gibi altının da bankalar arasında virman edilebilmesinin alıcı ve satıcı için daha avantajlı olacağını öngörüyoruz.

Bu bağlamda, MÜSİAD olarak, bankaların Serbest Piyasa Ekonomisine uygun bir şekilde altın alım-satım işlemlerini gerçekleştirmelerini ve diğer para birimlerinde olduğu gibi altın üzerinden de EFT ve Havale yapılabilmesini talep ediyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Geleneksel Haziran Ayı AKTOP Toplantısı Yapıldı.

MÜSİAD Antalya Turizm Komisyonu Başkanı Mustafa Cephanecioğlu Barut Lara Otel’de düzenlenen Geleneksel Haziran Ayı AKTOP Toplantısı’na katıldı. Toplantıya Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AKTOP Başkanı Erkan Yağcı ve çok sayıda üye ve misafir katıldı.

Sayın Bakan’ın bilgilendirmelerinden katılımcı  olan üyeler ve misafirler istifade etti. Sayın Bakan Turizmin çeşitlendirilerek yeni rekorlara koşmasını önerdi.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ALTIN” Çağrısı Vatandaşın Cebini Doldurdu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “ALTIN” çağrısı, vatandaşın cebini doldurdu. Cephaneci Kuyumculuk Yön.Kur.Başkanı Mustafa Cephanecioğlu “Cumhurbaşkanın çağrısından sonra piyasa ciddi anlamda hareketlenip halkımız altın satışlarından kar sağlamaya başladı. Cephaneci Kuyumculuk müşterileri yüzde 10-15 arasında bir oranla kara geçti” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞANDAN VATANDAŞA ‘ALTIN’ ÇAĞRISI
Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası uygulamasını çok değerli buluyorum. Yastığın altında veya kolunuzdaki altınlar bize bir şey kazandırmaz. Ekonomimize kazandırılmasına imkan sağlayacağına inanıyorum. Aynı zamanda o altın sahiplerine de değerlendirme noktasına çok şeyler kazandıracağına inanıyorum. Vatandaşlarımızı ülkenin gelişmesine katkı sağlamasına davet ediyorum diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm vatandaşların altınlarını bozdurmasını tavsiye etti.

 

İSEDAK ülkelerine bir çağrıda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “2015 itibarıyla İslami finansın büyüklüğü 2.1 trilyon dolara ulaştı. Biz bu ifadeyi gelin altına dönüştürelim ve altınla ifade edelim. Böylece o para birimlerinin baskısı altında kalmayız” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “finans sektöründe, katılımcı finans anlayışının, para biriminde hatta altına endeksli bir adımın atılmasının çok daha isabetli olacağı inancındayım. İslami finans piyasasının hacmi, 2009’dan 20015’e kadar yılda ortalama yüzde 15’lik büyüme gösterdi. 2015 yılında küresel İslami finansın büyüklüğü, 2,1 trilyon dolara ulaştı. Biz bunları artık şu veya bu parayla değil, gelin bu paraları altına dönüştürelim ve altınla ifade edelim” açıklamasında bulundu.

Tüm bu gelişmeler neticesinde Cephaneci Kuyumculuk yaptığı kampanyayla vatandaşların kolayca altın bozdurup tahvil alabilmesi için tüm müşterilerine özel bir altın bozdurma kampanyası başlattı. “Altını Getir, Tahvili Götür ” kampanyasıyla vatandaşların karlı bir şekilde altınlarını tahvile dönüştürebileceklerini belirten Mustafa Cephanecioğlu, müşterilerimiz güvenle altınlarını bize getirebilir ve karlı bir şekilde banka havalesiyle hesaplarına aktarılması ve tahvillerinin alınmasını sağlayabilirler” açıklamasında bulundu.

15. Bayim Olur Musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı Gerçekleştirildi.

300’e yakın yerli yabancı markanın katılımıyla gerçekleştirilen 15. Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, AB ve Devlet Eski Bakanı Egemen Bağış, Avrupa Franchise Federasyonu Başkanı Michael Eyre, Asya Pasifik Franchise Konfederasyonu Başkanı Dr. Alan Escalona, Dünya Franchise Konseyi (WFC) Genel Sekreteri Dr. Hatem Zaki ve UFRAD Franchising Derneği Başkanı Dr. Mustafa Aydın, Cephaneci Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Cephaneci ve bir çok firma yetkililerinin katılımıyla açıldı.

Fuarın Türkiye’nin ekonomisi güçlendirdiğine inandığını belirten AB ve Devlet Eski Bakanı Egemen Bağış da, “Dünya ekonomi sıralamasında Türkiye 16. sırada… Yürüttüğümüz ticari faaliyetlerle ticaretin merkezi olma yolunda hızla ilerliyoruz. Enerji, lojistik, ekonomi ve bayilik alanında da önemi yerlere geleceğimize inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Fuara katılım sağlayan Cephaneci Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Cephaneci, “dünyanın dört bir yanından katılım sağlayan çok değerli firmalar franchising konusunda çalışma gösteriyorlar. Biz de Altın değerinde Cephaneci markasını global arenada en iyi şekilde temsil etmek için çalışıyoruz” dedi.

Müsiad Vizyoner 2017 – Dönüşen Dünyada Yeni Türkiye

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) iki yılda bir düzenlediği MÜSİAD Vizyoner Sektörler Zirvesi gerçekleştirildi. Dünyanın en hızlı gelişen ülkelerinden biri olan Türkiye için bir yol haritası niteliğinde olan Vizyoner’17 Sektörler Zirvesi’ne; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Cephaneci Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Cephaneci ile iş dünyasından önemli isimler katıldı.

Zirvede 5 alan belirlendi.
İkincisinin gerçekleştirildiği MÜSİAD Vizyoner’17 Sektörler Zirvesi’nin ana temasını, gelecekte var olmanın en önemli unsuru olarak karşımıza çıkan ‘dönüşüm’ kavramı oluşturuyor. MÜSİAD Sektör Kurulları Komisyonu Başkanı ve Vizyoner’17 İcra Kurulu Başkanı Bayram Şenocak, “Enerji sektörü önemli bir alan. Başarısını ispat etmiş olan bakanımız Berat Albayrak konuşmacı olarak çok değerli bilgiler verdi ” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin atılımı için çalışıyoruz.
MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye’nin atılım yapması ve daha iyi yarınlara sahip olması için, hem STK hem de iş adamları derneği olarak ellerini taşın altına koymaya her zaman hazır olduklarını belirterek, “Yurt içinde 86 irtibat nokta, yurt dışında 68 farklı ülkede toplamda 181 noktayla Türkiye’mizin geleceğini hep birlikte inşa edeceğiz” dedi.

Altın gibi parlayan gelecekler nesiller yetişiyor.
Cephaneci Kuyumculuk Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Cephaneci, genç nesillerin altın gibi parlaması için çok çalışıyoruz. Müsiad Vizyoner’17 etkinliğinde sağlanan desteklerin açıklanmasıyla genç nesillerin çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Ülkemiz için hep beraber çok çalışıp kalkınmadaki hızımızı sürdüreceğiz açıklamasında bulundu.